Sur ilçesinde yaşanan terör olayları nedeniyle okulları hasar görüp eğitimleri aksayan öğrenciler için tahsis edilen 32 derslik okulda eğitime son sürat devam ediliyor. Öğrencilerin bu süreçte yaşadığı travmayı gidermek amacıyla görevlendirilen 12 rehber öğretmen öğrencilerle yakından ilgilenerek psikolojik destek sağlıyor.

Cumhuriyet ilkokulu, Mardinkapı ilkokulu ve ortaokulu, Süleyman Nazif ilkokulu ile Yavuz Selim Ortaokulu'nun yaşanan terör olayları nedeniyle yakılıp hasar görmesinin ardından Sur İlçe Proje Ofisi ve Rehberlik Araştırma Merkezi öncülüğünde eğitimi aksayan öğrencilere tahsis edilen 32 derslik okulda 12 rehber öğretmen eşliğinde eğitim ve öğretime devam ediliyor. Sur mağduru öğretmenler ve 1200 öğrenciye yaşadıkları travma nedeniyle psiko-sosyal destek ve eğitim çalışmaları düzenleniyor. Bu çalışmaların neticesinde ortaya çıkacak veriler sonucunda ağır düzeyde travma geçirenlere bireysel ve grupla psikolojik danışma hizmetleri sunulacak. Ayrıca tüm öğrenci velileri ile irtibat sağlanarak kendileri evlerinde ziyaret edilecekler.

Okul bünyesinde sanatın da iyileştirici etkisinden yararlanmak adına Sur İlçe Proje Ofisinin yürüttüğü ''Spor ve Sanatla Katıl Hayata''projesi kapsamında Drama, Müzik ve Resim atölyeleri oluşturuldu. Drama sanatı ile travmaya uğramış öğrencilere dramatizasyon, yaratıcılık, doğaçlama, iletişim ve etkileşim çalışmaları ile eğitsel bir ortam hazırlanırken müzik eğitimi olarak halk oyunları ve müzik korosu eğitimi, resim sanatı dalında ise Soyut, doğaçlama, slayt ve figüratif resim eğitimleri veriliyor. Burada hedeflenen amaç, öğrencilerin sosyal ve sanatsal anlamda daha aktif olmalarının yanı sıra yaratıcılık, el becerileri ve kültür birikimi ile toplumsal yaşamın her alanında kendilerini gösterme fırsatını yakalayabilmelerine imkân yaratmak olarak vurgulandı.

Ayrıca öğrencilere sportif faaliyetleri için kapalı spor alanı da tahsis edilerek hizmete sunuldu.