İl Valiliğince yürütülen ''kadın sağlığı ve eğitimi projesi''kapsamında evlerinden ayrılmak zorunda kalan ailelere misafir edildikleri otellerde sağlık tarama testi hizmeti sunuluyor.

İl Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya AKSOY ve Sur kaymakamımız sayın Dr. Memduh TURA'NIN eşi Gül TURA destek için geldikleri otelde kadın ve çocuklarla yakından ilgilenerek hediyeler dağıttılar.Terör mağduru ailelere yönelik projelere son sürat devam edilirken hiçbir ihtiyaç göz ardı edilmeden mağdur olan kadın ve çocuklara ulaştırılıyor. Hem psikolojik hem de bedensel sağlık anlamında ailelere bilgi verilirken diğer yandan da sağlık testinden geçiriliyorlar.

Sağlık taramasının ardından kadın sağlığı eğitimi projesi kapsamında aileleri bilgilendirmek için toplantı salonuna geçen Hülya AKSOY burada yaptığı konuşmada ailelerin terör nedeniyle yuvalarından koparıldıkları için zor bir süreçten geçtiğini belirterek bu mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların son sürat devam ettiğini kaydetti. Vatandaşların rehabilite edilmesi ve sağlık sorunlarının çözülmesi adına hayata geçirilen projenin önemli olduğuna vurgu yapan sayın AKSOY sözlerine şöyle devam etti; '' Kadın sağlığı Eğitimi projemiz kapsamında özellikle meme kanseri üzerinde duruyoruz ve elle muayeneyi anlatıp bunu her ay yapmalarını öneriyoruz. Ayrıca rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, obezite, sigaranın zararları ve kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıyoruz.Bizim mağdur olan ailelerin yanında olmamız, onları hayata tutunmaları konusunda motive ediyor. Ayrıca rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, obezite ve beslenme, sigaranın zararları ve kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıyoruz. Bizim mağdur olan ailelerin yanında olmamız, onları hayata tutunmaları konusunda motive ediyor ''