Temel Eğitimden Orta Öğretime geçiş (TEOG) sınavında dereceye giren öğrenciler hafta sonu tatillerini İstanbul ile Çanakkale'nin tarihi ve turistik yerlerini gezerek geçirdiler.

31.03.2016 tarihinde Sur Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ve Proje Ofisinin organize ettiği ''Spor ve Sanatla Katıl Hayata'' projesi kapsamında Teog'da başarı sağlayan 20 farklı okuldan 40 öğrenci kendilerine eşlik eden 5 öğretmenle birlikte havayolu vasıtasıyla İstanbul ve Çanakkale'ye götürüldü. Öğrenciler bir taraftan bu illerin tarihi dokusuna yakından şahitlik ederken diğer taraftan bol bol stres attılar. 4 günlük Gezi kapsamında ilk durak İstan

bul oldu. Dünyanın en büyük turistik kentlerinden olan İstanbul'da; Sultanahmet camii, Ayasofya müzesi, Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Pierloti Tepesi, Minyatür gibi hem dini hem de kültürel değerleri barındıran yerler gezilirken, Çanakkale'de; Gelibolu yarımadası, Mecidiye Tabyası ve Seyyid Onbaşı, Şahindere Şehitliği, Aynalı Çarşı ve Çimenlik Kalesi ziyaret edildi. Hem seyahat etmenin hem de tarihi ve kültürel değerleri yerinde görmenin sevincini yaşayan öğrencilerin mutluluğu görülmeye değerdi.

Geziye katılan Köprübaşı Ortaokulu öğrencilerinden Deniz EKER, geçirdikleri 4 günlük geziyle ilgili duygularını şöyle dile getirdi; ''Bu programda yer aldığım için çok mutluyum. Bir taraftan gezip eğlenirken diğer taraftan tarihi ve kültürel değerlerin ülkemiz için ne denli önemli olduğunu öğrenmiş olduk. Hayatımıza güzel anılar ekledik. Bize bu imkanı sağlayan Sur kaymakamlığına çok teşekkür ederim.''

Öğrenciler gezinin ardından kendilerine bu imkanı sağlayan Sur Kaymakamı Sayın Dr. Memduh TURA'ya, İlçe Milli Eğitim ve İlçe Proje Ofisi yetkililerine katkılarından ötürü teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.