Atatürk ve Diyarbakır
 
 
 
"Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı Ve Makedonyalı Hep Bir Irkın Evlatları Hep Aynı Cevherin Damarlarıdır."
K. Atatürk
Atatürk, 1916 Yılı Şubat ayında 16.Kolordu Komutanı olarak Doğu Cephesinde görev almış ve 14 Mart 1916 tarihinde Kolordu Karargahı olan Diyarbakır'a gelmiştir

Atatürk,
Diyarbakır surlarının 2,5 km güneyinde Dicle Nehri kenarında bulunan Semanoğlu Köşküne yerleşmiş ve 27 Mart 1917 tarihine kadar bu köşkte kalmıştır.
Atatürk 2. Ordu Komutanı olarak Diyarbakır’a tekrar gelmiş ve bu kez Mardin Kapısı dışında bulunan Pamuk Köşküne yerleşmiş ve bir süre bu köşkte kalmıştır.

Diyarbakır Belediyesi 5 Nisan 1926 günü aldığı bir kararla Atatürk’ü fahri hemşehrileri olarak ilan etmiş ve Diyarbakır'a ilk gelişinde kaldığı Semanoğlu Köşkünü kendisine hediye etmiştir. Köşk o günden sonra Gazi Köşk (Atatürk Köşkü) olarak tanınmıştır.
 
 
Gazi Köşk (Atatürk Köşkü)
 
Gazi Köşk (Atatürk Köşkü), tarihi Diyarbakır evleri tipinde geniş eyvanlı siyah-beyaz kesme taşlardan yapılmış örneklerinden biridir. Eyvanın duvarındaki mermer sebilden havuza dökülen sular, köşke serinlik vermektedir.
Girişin sağındaki küçük kapı mutfağa, solundaki kapı da çay ocağına açılmaktadır. Üst katta çalışma ve yatak odaları vardır.
Atatürk'ün ölümünden sonra, Atatürk Köşkü Diyarbakır belediyesi tarafından yeniden onarılmış ve ziyarete açılmıştır.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, en son Cumhurbaşkanı sıfatıyla 15 Kasım 1937 yılında Diyarbakır‘a gelmiştir.